FAQ-często zadawane pytania
Na początku prosimy o podanie nr. kontaktowego, miejsca budowy oraz przypuszczalnego terminu montażu konstrukcji dachu na budynku.
Aby otrzymać wycenę konstrukcji dachu niezbędne jest przesłanie rysunków z projektu budowlanego takich jak:
rzut parteru – branża architektura
rzut parteru lub schemat konstrukcyjny parteru – branża konstrukcja
rzut dachu
przekroje pionowe budynku (A-A, B-B, C-C itd.)
Prosimy także o informację czy na dachu będzie mocowana fotowoltaika oraz czy planowana jest zmiana dotycząca usytuowania oraz ilości kominów w budynku.
Wiązar dachowy to pojedynczy najczęściej trójkątny element nośny konstrukcji dachu. Ustawione obok siebie w odpowiednim rozstawie wiązary tworzą całą konstrukcję dachu. Pojedynczy wiązar dachowy składa się z pasów górnych, pasa dolnego oraz krzyżulców.
Pasy górne tworzą połacie dachu, na których montowane jest pokrycie dachu.
Pas dolny tworzy strop , tam montowane jest zwykle ocieplenie oraz sufit podwieszany z płyt gkf.
Krzyżulce to proste lub skośne elementy łączące, spinające ze sobą pasy górne i pas dolny wiązara.
Wiązary dachowe wytwarza się z litego suszonego i certyfikowanego drewna o odpowiedniej wytrzymałości.
Drewniane pasy górne, pas dolny oraz krzyżulce łączy się ze sobą za pomocą płytek kolczastych, czyli blach o grubości 1-2mm z wytłoczonymi w nich kolcami, które wprasowywuje się w stykające się ze sobą elementy drewniane tworząc mocne i trwałe połączenia.
Tak, przy budynkach o dachach dwuspadowych konieczne jest przed montażem konstrukcji dachu wymurowanie ścian szczytowych.
Trójkątne ściany szczytowe służą do oparcia na nich tzw. wysuwnic (drabinek), które wychodząc poza ściany szczytowe (na zewnątrz ścian) tworzą okap na długości budynku.
Nie ma konieczności stosowania murłaty.
Murłata to belka drewniana o grubości od 5-14cm i szerokości od 10-20cm, najczęściej to przekrój 14x14cm.
Murłata mocowana jest na górze wieńca za pomocą szpilek zakotwionych w wieńcu.
Tak jak już wspomniano nie ma konieczności stosowania murłaty aby prawidłowo zamocować konstrukcję dachu z wiązarów dachowych. Można bezpośrednio montować wiązary do wieńca stosując izolację na styku wiązara z wieńcem.
Przy dachach kopertowych oraz przy dużych rozpiętościach wiązarów i braku podpór pośrednich potrzebna jest odpowiednia szerokość podpory dla wiązara, wówczas podparcie na murłacie o szerokości 14cm lub nawet 20cm może być niewystarczające.
Poza tym gdy zrezygnujemy z murłaty nie musimy montować szpilek w wieńcu, oszczędzamy także na kosztach murłaty i jej montażu.